Процедурні норми в пенсійному забезпеченні та їх застосування щодо реалізації права на пенсію
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЗАКОНОДАВСТВА У СФЕРІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ
1.1. Право на пенсію у системі загальних соціальних прав людини
РОЗДІЛ 2. ПРОЦЕДУРНІ НОРМИ В СФЕРІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗА ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВИМ ДЕРЖАВНИМ ПЕНСІЙНИМ СТРАХУВАННЯМ
2.1. Порядок призначення пенсій за солідарною системою
3.1. Пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЗАКОНОДАВСТВА У СФЕРІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ
1.1. Право на пенсію у системі загальних соціальних прав людини
Визначення та сутність соціальних прав є предметом дискусії, що ведеться в українській юридичній науці. Не всі вчені розглядають соціальні права в якості самостійної групи прав людини.
Варто зазначити, термін «соціальні права людини» можна розглядати у вузькому і широкому значенні. У широкому розумінні поняття соціальних прав охоплює будь суспільні зв’язки, які покликані забезпечити різноманіття запитів людей [18, c. 33].
Таке розуміння терміна «соціальні права» пов’язане з трактуванням соціального як відноситься до життя людей і їх відносин у суспільстві. У такому випадку об’єднання соціальних, економічних та культурних прав в одну групу є досить обґрунтованим.
Однак, у вузькому сенсі термін «соціальне» набуває зовсім іншого значення. Так В.М. Кондратьєв зазначає, суспільство – є зібрання людей, товариськи пов’язаних певними загальними умовами. Суспільство, отже, можливо як позитивна єдність людей.
Розглядаючи термін «соціальне» у вузькому сенсі, нам представляється можливим говорити про соціальні права як про самостійну групу прав особистості. Ці права наділені своїми специфічними особливостями, що відрізняють їх від всіх інших груп прав людини.
Соціальні права реалізуються у сфері соціального життя. Соціальний аспект життя пов’язаний з виконанням тих чи інших ролей людиною як частинки соціуму (наприклад, соціальні ролі: матері, батька, дитини, пенсіонера, інваліда). Соціальне життя пов’язано з поділом людей на конкретні
РОЗДІЛ 2. ПРОЦЕДУРНІ НОРМИ В СФЕРІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗА ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВИМ ДЕРЖАВНИМ ПЕНСІЙНИМ СТРАХУВАННЯМ
2.1. Порядок призначення пенсій за солідарною системою
Солідарна пенсійна система є одним їх трьох рівнів пенсійної системи України. Сьогодні – це основнийрівень пенсійної системи, що формулює основні проблеми в пенсійному законодавстві. Не дивлячись на те, що солідарна пенсійна система зазнавала трьох масштабних законодавчих змін вона і сьогодні є вразливою до зовнішніх чинників і не є самоокупною, самодостатньою у фінансовому сенсі, що призводить до перманентного дефіциту бюджету Пенсійного фону України.
Сучасна система відійшла від цих принципів аліментарності і набула пенсійно-страхового характеру. Найбільш вразливим місцем солідарної системи є демографічні кризи, що є однією із найбільших проблем, які заважають цій системібути дієвою та забезпечувати достойний рівеньжиття пенсіонерам, також можна навести проблеми нелегального працевлаштування, оплата праці у «конвертах» тощо.
Солідарна система включає в себе дві системи нижчого рівня:
1) систему загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (загальна система);
2) систему спеціального пенсійного забезпечення (спеціальна система).
Система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюється однойменним Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058. Цей Закон закладає підвалини функціонування пенсійної системи загалом та пенсійних
РОЗДІЛ 3. ПРОЦЕДУРНІ НОРМИ У СФЕРІ ВИЗНАЧЕННЯ ПРАВА НА СПЕЦІАЛЬНІ ПЕНСІЇ
3.1. Пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ
Солідарна система включає в себе систему спеціального пенсійного забезпечення, якуможна охарактеризувати як різновид загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що поширюється на окремих суб’єктів зі спеціальною правоздатністю, яка виникає у особи післятрудової діяльності на визначених спеціальним законодавством посадах та робочих місцях.
Найбільш досконалою видається класифікація спеціального пенсійного забезпечення запропонована класиком науки трудового права іправа соціального забезпечення Н.Б. Болотіною [23, c. 49], спеціальна пенсійна система включає три види особливих режимів:
1) за особливостями професійного статусу;
2) за особливостями соціального статусу;
3) пенсійне забезпечення на пільгових умовах, передбачених попереднім пенсійним законодавством.
Спеціальні умови пенсійного забезпеченняза особливостями професійного статусу особи, що передбачені Законами України: «Про державну службу», «Про статус народного депутатаУкраїни», «Про Кабінет Міністрів України»,«Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-педагогічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб,